Heitinga: ‘Ik ga mijn hart volgen’
Bron:
Ajaxfans.net
John Heitinga schreef vorige week een brief van twee A4’tjes aan Ajax-supporter Elwin Schmid.
Die is op internet een actie gestart om de verdediger voor Ajax te behouden. Bij het trainingsveld kreeg Heitinga al een eerste stapel e-mails in handen gedrukt van fans die hem net als Schmid smeken te blijven.
,,Het doet me wat, al die reacties,’’ zegt Heitinga tegen
het AD. ,,Je moet zeker zelf eens op de website van die jongen kijken. Er komt geen einde aan de stroom van berichten. En als ik van het trainingsveld naar de kleedkamer loop, roepen mensen ‘Raul’ en ‘Casillas’ naar me. Net als die twee bij Real Madrid hebben gedaan, zou ik bij Ajax een contract voor het leven moeten tekenen.’’
Gaan of blijven, het is de ingrijpende beslissing waar Heitinga voor staat na liefst 17 jaar Ajax. Hij begon ooit in de E2, nadat hij voor zijn verjaardag een training bij Ajax cadeau had gekregen. Samen met Wesley Sneijder doorliep hij alle jeugdelftallen en maakte hij als speler van het eerste elftal de voorlopig laatste landstitel in 2004 mee.
Voor Heitinga op tafel ligt een herinnering aan dat kampioenschap. Het is een poster uit deze krant van 8 mei 2004. Samen met Sneijder, Rafael van der Vaart en Nigel de Jong bootst hij de beroemde foto van Paul Huf na. Die fotograaf vereeuwigde in 1967 de Ajax-blikvangers Cruijff, Swart, Keizer en Nuninga in één vloeiend, bijna abstract beeld.
Dat Heitinga van de vier musketiers nog als laatste over is gebleven bij Ajax, verbaast hem zelf niet. ,,Ik heb natuurlijk een andere route gevolgd dan Wesley, Rafael en Nigel. Er zijn weinig spelers die op hun 24ste al twee zware knieblessures hebben moeten overwinnen. Het revalideren heeft me zo twee jaar in mijn ontwikkeling gekost.
,,Maar los daarvan denk dat ik sowieso de tijd nodig heb gehad om het niveau te halen dat ik dit seizoen haal. Een constant niveau. Toen ik vorig jaar mijn contract liet openbreken en verlengen, was dat omdat ik voelde dat ik nog niet toe was aan een andere omgeving dan Ajax.’’
Hij is bezig aan het beste seizoen sinds zijn eredivisiedebuut in 2001. Voetbalmensen die hem goed kennen, vinden zijn groei zelfs spectaculair. Zaakwaarnemer Sören Lerby wijst op het feit dat Heitinga niet meer te pas en te onpas op de grond ligt voor een sliding. ,,John weet nu welke duels je per se moet winnen en welke je even kunt laten lopen,’’ omschrijft Lerby. ,,Domme slidings bij de middenlijn die ‘geel’ opleveren; hij maakt ze bijna niet meer en dat heet nou ervaring.’’ Danny Blind, zijn trainer in de Ajax-jeugd en later bij het eerste, zegt: ,,Ik zie hem weer de dingen doen die hij in de jeugd consequent deed. Het inschuiven en voor zijn verdediging komen. En hij slaagt er steeds beter in zijn eigen valkuil te omzeilen. Zijn felheid en passie zijn nu wapens. Ze werken niet meer tegen hem. Hij oogt in balans.’’
,,Ik heb gaandeweg geleerd wat ik wel en niet kan,’’ zegt Heitinga zelf over zijn ontwikkeling. Hij trok eerder dit seizoen al de aandacht van Atlético Madrid. ,,Die ervaring zit hem in het vermijden van domme kaarten, maar bijvoorbeeld ook in het besef dat ik niet de beslissende pass hoef te geven. Daar zijn andere spelers voor. Als ik mijn man uitschakel en de opbouw kan verzorgen, is mijn wedstrijd geslaagd.
,,Ik dribbel niet meer op volle toeren het middenveld in, maar kies mijn momenten om op het middenveld aanspeelbaar te zijn. Het is leuk hoor, dat ik na de winterstop al zes keer heb gescoord bij Ajax en Oranje. Maar andere dingen bepalen of ik goed heb gespeeld of niet.’’
Ook buiten het veld is de Alphenaar bewuster bezig. Met dank aan Jaap Stam. ,,Die heeft me geleerd dat je lichaam je gereedschap is. Jaap was bij Ajax vaak in de gym te vinden. Daar beulde hij zichzelf af. Ik ben met hem mee gaan doen. Niet om het lijf van een bodybuilder te krijgen, maar ik wilde wel meer spiermassa ontwikkelen. Steviger op mijn benen staan. Dat is gelukt.’’
Zeven jaar na zijn entree in Ajax 1 is Heitinga goed voor een opvallende statistiek. Hij is de enige eredivisiespeler die al zo lang onafgebroken bij dezelfde topclub speelt. Bij PSV werd de Ghanees Eric Addo (negen seizoenen) tussentijds uitgeleend aan Roda JC. En als het Legioen de langst dienende Feyenoorder wil toezingen, komt het nu bij André Bahia (bijna 3,5 jaar A-selectie) uit.
Heitinga werkte bij Ajax al met vijf verschillende hoofdtrainers. De lijn loopt van Co Adriaanse via Ronald Koeman, Danny Blind en Henk ten Cate tot aan Adrie Koster. Wie de beste trainer voor zijn ontwikkeling is geweest, vindt hij moeilijk te bepalen. Hij heeft wel het gevoel dat hij sommige oud-trainers nu meer zou kunnen geven dan destijds. En andersom.
,,Dat denk ik zeker in het geval van Blind. Die heeft mij vanuit de A1 naar het eerste gebracht. Maar juist onder hem beleefde ik daar later mijn zwakste periode. Het was terecht dat Blind me uit de basis zette. Ik wilde wel, maar het kwam er niet uit. Dat deed ons allebei pijn. Later in dat seizoen is overigens wel de ommekeer ingezet. Vanaf het moment dat ik weer fit was na een nierkneuzing tegen Inter, is het definitief bergopwaarts gegaan.
,,En Ronald Koeman zou ik nu veel meer vragen stellen over zijn ervaringen in het buitenland. De Spaanse competitie trekt me, ook door de verhalen van Wesley. Het klinkt fantastisch zoals hij vertelt over Real Madrid. Koeman weet als geen ander hoe het er als verdediger aan toe gaat in de Europese top. Toen hij Ajax trainde, was ik pas 20. Ik had daar toen nog niet veel oog voor.’’
In het rijtje trainers zou Marco van Basten de nummer zes kunnen worden. Is Heitinga, die Ajax deze zomer voor een gelimiteerde transfersom kan verlaten, gevoelig voor diens komst? ,,Niet in de zin dat het mijn beslissing zal beïnvloeden. Ik heb inmiddels zo veel trainers zien komen en gaan. Daar laat ik me in mijn keuze niet meer door leiden. Ik heb ook geen eisen gesteld aan het Ajax-bestuur.
,,Ajax is een automatisme. Ik sta ’s morgens op en ga weer een dag naar de club. Zo gaat het eigenlijk al mijn hele leven. Ik train nog elke dag met veel plezier en heb met veel mensen een band opgebouwd. Dat weeg je weer wel mee, maar er zijn factoren die misschien zwaarder moeten wegen. Elke voetballer wil ontdekken waar zijn plafond ligt.
,,Ik verwacht binnen twee, drie weken duidelijkheid te kunnen geven. Ik ga mijn hart volgen en áls ik zou vertrekken, hoop ik dat iedereen het me wel gunt. Zo heb ik het ook verwoord in mijn brief aan die supporter.’’